Nevşehir İl Müftülüğü ev sahipliğinde “2024 Yılı Zekat İyilik Buluşmaları” düzenlendi. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) koordinesinde ülke genelinde “2024 Yılı Zekat İyilik Buluşmaları Toplantıları” düzenleniyor.

Bu kapsamda Nevşehir İl Müftülüğü ve TDV Nevşehir Şubesi ev sahipliğinde zekat konusunda vatandaşları bilgilendirmek ve zekat bilincinin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak amacıyla Kapadokya Kültür Merkezinde düzenlenen buluşmaya TDV Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Çetin konuk oldu.

“ZEKAT İBADETİNİN KOLAYLAŞTIRILMASI VE YAYGINLAŞTIRILMASI AMACIYLA YAPILIYOR”

Kapadokya Kültür Merkezinde Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan toplantının açılış konuşmasını İl Müftüsü Kazım Güzel yaptı.

Daha sonra Genel Müdür Yardımcısı Çetin, “Zekat Bilincinin Artırılması, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı Zekat Hizmetleri” konusunda sunum gerçekleştirdi.

Çetin, sunumunda sosyal hayatın vazgeçilmez bir unsuru olan yardımlaşma ve dayanışma duygularını harekete geçiren İslam dininin 5 temel esasından biri olan zekat ibadetinin ifasının kolaylaştırılması ve yaygınlaştırılması, infak duygusu yüksek hayırsever halkla ihtiyaç sahipleri arasında bir köprü kurulması, toplumsal huzura katkı sunulması amacıyla bu buluşmaların ülke genelinde gerçekleştirildiğini ifade etti.

Ardından İl Müftülüğü ek hizmet binasında Zekat Hizmetleri Değerlendirme Toplantısı yapıldı.

Toplantının “Zekat Hizmetlerinde Etkinlik ve Verimlilik/ İl ve İlçe Müftülüklerimizin Zekat İstatistikleri/Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Önerileri” konulu oturumuna ise Müftü Güzel, il müftü yardımcıları, ilçe müftüleri, il ve ilçe zekat koordinatörleri katıldı.