Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Prof. Dr. Semih Aktekin kendilerine teşekkür etti.  Misafirperverlikleri ve sağladıkları bilimsel ortamdan dolayı Rektör Aktekin ve yönetimine teşekkür eden Doç. Dr. Sedat Gümüş, Hong Kong Eğitim Üniversitesi’nde gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında kendilerine bilgi verdi. 

YÖK tarafından belirlenen “Doğal ve Kültürel Miras Turizmi” alanında Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Üniversitesi olarak, YÖK’ün belirlediği ihtisaslaşma ve uluslararasılaşma hedefleri doğrultusunda NEVÜ’nün gerçekleştirdiği çalışmalara değinen Rektör Aktekin dünyanın 58 farklı ülke ve coğrafyasından yaklaşık 700 uluslararası öğrencinin NEVÜ’de eğitim gördüğünü ayrıca dünyanın farklı coğrafyalarından çok sayıda ülke üniversiteleri ile yaptıkları anlaşmalar neticesinde başta üniversiteler arasında öğrenci ve akademisyen değişimi olmak üzere bir çok alanda ortak proje ve çalışmalarda bulunduklarını kaydetti.

Filistin konulu dijital resim sergisi açıldı Filistin konulu dijital resim sergisi açıldı

Rektör Aktekin bu kapsamda üniversite bünyesinde Japonca, Çince, Rusça, Almanca gibi farklı uluslararası dillerde eğitim verilen bölümlerin bulunduğunu, 99 öğrencinin öğrenim gördüğü Çin Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’nın ise 2025 yılında ilk mezunlarını vereceğini belirtti.

Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölümü, Çin Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı öğretim üyeleri ile kampüsü gezen heyet daha sonra üniversitenin Avanos İlçesi’nde yer alan Kapadokya Yaşayan Miras Müzesi’ne geçerek incelemelerde bulundu.

Editör: Alpaslan Körükcü