Türkiye’nin farklı illerinden üniversite öğrenci kulüpleri, spor kulüpleri ve bireysel olmak üzere 320 geleneksel okçuluk sporcusunun yer aldığı yarışmaya, NEVÜ Öğr. Gör. Mehmet Fatih Tan danışmanlığındaki NEVÜ Okçuluk Kulübü sporcuları, Nevşehir’den Gökbörü Geleneksel Spor Kulübü ve Nevşehir Belediye Spor Kulübü sporcuları katıldı.

Yozgat Bozok Üniversitesinde 2 Mart Cumartesi günü gerçekleştirilen yarışmada Türk tarihi için önemli olan 1071 Malazgirt Zaferi, 1453 İstanbul’un Fethi ve 1923 Cumhuriyetin İlanı yıllarına ithafen 1071 cm, 1453 cm ve 1923 cm mesafelerden hedefe ok atışları yapıldı.

NEVÜ'de çalıştay başladı NEVÜ'de çalıştay başladı

Bireysel sıralamalarda ilk 16'ya giren sporcular arasında yapılan eleme atışları sonrasında ilk 3'e giren sporcular ödüllendirildi.

NEVŞEHİR OKÇULARI YARIŞMADAN ÖDÜLLE DÖNDÜ

“Tarih İçin Bir Ok At” isimli Geleneksel Türk Okçuluğu yarışmasında NEVÜ akademik ve idari personelinin de sporcu olarak faaliyet gösterdiği Gökbörü Geleneksel Spor Kulübü sporcularından Aysun Akpınar büyük kadınlar kategorisinde birincilik, Serdar Genç büyük erkekler kategorisinde ikincilik, Gökbörü Geleneksel Spor Kulübü Erkek Takımı da spor kulüpleri erkekler kategorisinde ikincilik ödülü ile yarışmadan döndü.

HEM SPOR HEM KÜLTÜR ŞÖLENİ

Geleneksel Türk Okçuluğu Yarışmaları kural olarak Türk tarihinin herhangi bir dönemini yansıtan geleneksel kıyafet giyilmesi, doğal ve geleneksel okçuluk malzemeleri kullanılmasından dolayı spor etkinliğinin yanı sıra görsel bir kültür şöleni olarak da gerçekleştiriliyor.