Türkiye Maarif Vakfı (TMV) bünyesindeki Maarif Eğitim Ajansı tarafından “Türk Üniversiteleri Eğitim Fuarı”nın 6’ıncısı Tunus’ta düzenlendi. Fuarın açılışına Türkiye’nin Tunus Büyükelçisi Ahmet Misbah Demircan, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün ile Türkiye’den 14 üniversitenin rektörleri, protokol üyeleri, davetliler ve öğrenciler katıldı.

29 TÜRK ÜNİVERSİTESİ TANITIM STANDI AÇTI

Bu yıl 6’ncısı düzenlenen fuarda NEVÜ, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Gelişim Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Bezmi Alem Üniversitesi, Kayseri Üniversitesi, TED Üniversitesi, Bingöl Üniversitesi, Lokman Hekim Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Atılım Üniversitesi, TOBB, Sebahattin Zaim, Kastamonu , Karabük , İstanbul Okan, Bitlis Eren, Atlas, Osmaniye Korkut Ata, Yozgat Bozok, Erzincan Binali Yıldırım, İstinye, İstanbul Ticaret, Selçuk, Fatih Sultan Mehmet Fenerbahçe, Galata, Medipol Üniversitesi ve Hitit Üniversitesi olmak üzere 29 Türk üniversitesi stant açtı.

TUNUS BÜYÜKELÇİSİ DEMİRCAN NEVÜ STANDINI ZİYARET ETTİ

Fuarın açılışına katılan Türkiye’nin Tunus Büyükelçisi Ahmet Misbah Demircan, Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün ve diğer katılımcılar ile birlikte NEVÜ standını ziyaret etti.

Rektör Aktekin NEVÜ standını ziyaret eden Büyükelçi Ahmet Misbah Demircan ve beraberindekilere üniversite olarak yürütmüş oldukları bilimsel çalışmalar, bölüm ve programlar, öğrencilere sunmuş oldukları imkanlar hakkında bilgi paylaşımında bulundu.

NEVÜ STANDI BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Türkiye Maarif Vakfı ev sahipliğinde Türkiye’den 29 Üniversite ile Tunus’ta bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Prof. Dr. Semih Aktekin, Yükseköğretim Kurulu (YÖK)’ün belirlediği 'Bölgesel Kalkınma Odaklı Üniversiteler' arasında ‘Doğal ve Kültürel Miras Turizmi’ alanında ihtisaslaşan üniversite olarak, uluslararasılaşma konusunda da kısa zamanda büyük mesafe kat ettiklerini söyledi. Bu kapsamda NEVÜ’de dünyanın 54 farklı ülkesinden ve coğrafyasından 700’e yakın uluslararası öğrencinin eğitim görmekte olduğunu ifade eden Aktekin, farklı ülkelerdeki eğitim kurumlarıyla da gerçekleştirmiş oldukları iş birlikleri ile de daha fazla uluslararası öğrenciye üniversitede eğitim ve karşılıklı öğrenci ve personel hareketliliği imkanı sunmak için çalışmalara devam ettiklerini söyledi. Bu tür fuarların Türkiye’nin ve üniversitelerin tanıtımında büyük rol üstlendiğini ifade eden Rektör Aktekin, gelişmiş fiziki imkanları, nitelikli akademik ve idari kadrosu, sunmuş olduğu dünya standartlarındaki eğitim imkanıyla tüm öğrencileri Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nde öğrenci olmaya davet etti.

NEVÜ standına yoğun ilgi gösteren Tunuslu öğrencilerle de yakından ilgilenen NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin ve Uluslararası İlişkiler Ofisi Öğr. Gör. Şükrü Aydın NEVÜ’nün bölüm ve programlar, eğitim öğretim çalışmaları, kendilerine kayıt süreçleri, kampüs hayatı ve olanakları hakkında bilgiler verdi. NEVÜ tanıtım standını ziyaret eden öğrenciler ve konuklar ayrıca Türk eğitim sistemi, potansiyel eğitim fırsatları hakkında da bilgilendirildi.

NEVÜ’de dijital bağımlılık ve sosyal medya kullanımı konuşuldu NEVÜ’de dijital bağımlılık ve sosyal medya kullanımı konuşuldu