NEVÜ Vali Şinasi Kuş Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen söyleşi programına; NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mutluhan Akın ve Prof. Dr. Özlem Fındık, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ensar Çetin, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Pof. Dr. Cemal Çarboğa, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Kamuran Özdil, üniversitenin akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Kariyer hayatında ve pandemi döneminde yaşadıkları zorluklara rağmen hiçbir zaman karamsarlığa düşmediğini belirten Dr. Uzma Syed,  özellikle uluslararası kariyer yolculuğunda kapalı ve örtülü bir Müslüman kadın olarak doktor kimliğini çok zor kabul ettiren biri olduğunu söyledi. 

Dr. Uzma Syed “Bazılarımız genç yaşta hedeflerimizi ve ne üzerine kariyer yapmak istediğimizi belirleyebiliyoruz. Ancak bazılarımızın da bu noktada yardıma ihtiyacı var. Bu yola çıktığınızda bu yol çok zor. Dünyanın size sunduğu fırsatlara ulaşmak istiyorsunuz bunlara ulaşmak için çok çalışmanız ve kararlı olmanız gerekmekte. Burada bulunan çoğunluğunuz sağlık bilimi alanında tercihinizi yapmışsınız. Karşınızda elbette çok fazla seçeneğiniz ve attığınız her adımda bu seçenekleriniz çok fazla. Bazılarınız da bu alanlarda uzmanlaşabilirsiniz. Ama üniversite hayatınızda hocalarınızdan ve akademik danışmanlarınızdan olabildiğince yardım alın. Mezuniyetinizin ardından şunu bilmeniz gerekir ki, hiçbir zaman hayat sadece dersler ve sınıftan ibaret değil.  Sınıf ve eğitim hayatınız dışında da çok fazla sorumluluğunuz var. Akademik ve evlilik hayatınızda zaman yönetimini çok iyi belirlemeniz ve iyi bir planlama yapmanız gerekiyor.

Aramızda çok fazla genç kadın var, bununla birlikte erkeklerinde bulunması önemli. Çünkü iyi bir eş ve iyi bir aile olmak için her iki tarafa da önemli görevler ve sorumluluklar düşüyor.

Ben de kariyer hayatımda büyük zorluklar ve söylemler ile karşılaştım. Ancak hiçbir zaman bu zorluklara ve söylemlere karşı karamsarlığa düşmedim. Özellikle uluslararası kariyer yolculuğumda kapalı ve örtülü bir Müslüman kadın olarak doktor kimliğimi çok zor kabul ettirebildim” diye konuştu.

İzci Kulübü’nden “Çadır Eğitim Kampı” İzci Kulübü’nden “Çadır Eğitim Kampı”

Dr. Uzma Syed’in konuşmaların ardından öğrencilerin sorularını da cevapladığı söyleşi programı, katılımlarından ve bilgi paylaşımından dolayı Rektör Prof. Dr. Semih Aktekin’in kendilerine teşekkür ederek plaket vermesi ile sona erdi.