NEVÜ Vali Şinasi Kuş Kültür ve Kongre Merkezi Karavezir Salonu’nda düzenlenen konferansa; NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mutluhan Akın ve Prof. Dr. Özlem Fındık, Rektör Danışmanları Prof. Dr. Adem Çatak ve Prof. Dr. Seydi Battal Gazi Karakoç, üniversitenin akademik ve idari personeli ile öğrenciler katıldı.

Program öncesi sahne alan NEVÜ Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı öğretim elemanları Prof. Dr. Emin Erdem Kaya, Doç. Dr. Özlem Kılınçer ve Dr. Öğr. Üyesi Özge Kaya, müzik dinletisinde bulundu.

Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynakları açısından zengin bir ülke olduğuna değinen Prof. Dr. Ahmet Rumeli, Türkiye’nin bu kaynakları da yeterince kullanmadığını, özellikle bu ihtiyacının büyük bir bölümünü çevre dostu olarak bilinen su, kömür, doğal gaz ve güneş enerjisi gibi çeşitli kaynaklardan kolaylıkla elde edilebileceğini söyledi.

Rumeli, “Ülkemizin su kaynaklarından ve kömürden elektrik üretimi açısından potansiyelinin ancak üçte birini kullanabiliyoruz. Yoğun ihtiyaç nedeniyle verimli bir yöntem olmamasına rağmen, doğalgazdan da elektrik üretiyoruz. Yenilenebilir enerji kaynakları açısından çok zengin olan ülkemizde ayrıca rüzgar ve güneş enerjisine yönelik önemli girişimler ve yatırımlar yapılmakta. Tabi ki bugün tüm bunların toplamı ülkemizin enerji ihtiyacını karşılamamakla birlikte yenilenebilir enerji kaynakları açısından çok zengin olan ülkemiz de bu kaynakları da yeterince kullanamıyoruz” diye konuştu.  

Prof. Dr. Ahmet Rumeli’ye konuşmasının sonunda kendilerini üniversitede ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Prof. Dr. Semih Aktekin, kendilerine teşekkür etti.