Avukatlar Günü dolayısıyla Nevşehir Barosu avukatları Nevşehir Valiliği önünde bir araya geldi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Baro Başkanı Murat Boz, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Daha sonra basın açıklaması yapan Boz, demokratik toplumun temel direğinin adalet, adalete erişimin güvencesini avukat olduğunu söyledi.

“Avukat yalnızca müvekkilinin değil, savunma hakkının temsilcisi ve hak savunucusudur” diyen Boz, “Avukat olmadan adil yargılanma olmaz. Adil yargılanma olmadan, toplumsal barış ve güven tesis edilemez, hukukun üstünlüğü korunamaz. Savunma hakkının güvencesi olarak avukat, hukuk devletinin hayata geçirilmesini sağlar. Bizler, yüklendiğimiz bu onurlu görevi, kutsallığına yakışır şekilde özen, doğruluk ve onurla yerine getirmenin çabası içerisindeyiz.” dedi.

Feralan’dan 1 Mayıs mesajı Feralan’dan 1 Mayıs mesajı

“AVUKATLARIN SOSYOEKONOMİK SORUNLARI ARTTI”

Adalete erişim hakkı için güçlü avukat, güçlü avukat için güçlü Baro gerektiğini kaydeden Boz, şöyle konuştu: “Yurttaşın haklarının savunucusu avukat, avukatın savunucusu barodur. Baro yalnızca meslek örgütü değil, yurttaşların başta adil yargılanma olmak üzere, hak ve özgürlüklerinin takipçisidir. Baro ve avukat zayıf düşerse, bundan en büyük zararı yurttaşlar ve hukuk düzeni görür. Bunu dile getirmek için bugüne kadar hep “Güçlü Baro Güçlü Avukat”, “Herkes için adalet, adalet için avukat” dedik. Ancak ülkemizde avukatların sosyoekonomik sorunları her geçen gün arttı. Mesleğimizin ve baroların ekonomik sürdürülebilirliği tarihimizin en alt düzeyine inmiş durumdadır. Yalnızca ekonomik değil, aynı zamanda hukuki ve fiziki şiddetle de karşı karşıyayız. Avukatlar, müvekkiliyle özdeşleştiriliyor, yargılanıyor, darp ediliyor, yaralanıyor ve öldürülüyor. Bugün “Avukat İçin de Adalet!” diye haykırmak zorunda kalıyoruz. Yaşadığımız sorunlar, mesleğimizin icrasını imkansız hâle getirirken adaletin tesisi önünde bir engel oluşturuyor.”