Nevşehir'in Gülşehir ilçesinde kayadan oyma doğal soğuk hava deposunda incelemede bulunan Yumaklı, dünyada farklı doğal depolama örnekleri bulunduğunu ancak kenttekilerin çok özel olduğunu dile getirdi.

Yumaklı, bu depolarda hem havalandırma hem de diğer hususlar için herhangi bir enerji harcamaya gerek kalmadan başta patates olmak üzere farklı ürünlerin depolanabildiğini belirtti.

“NEVŞEHİR PATATES ÜRETİMİNDE TÜRKİYE’DE SEKİZİNCİ SIRADA”

Türkiye'de 5,7 milyon tonluk bir patates üretimi olduğunu aktaran Yumaklı, "Nevşehir, Türkiye'de sekizinci sırada patates üretimi açısından. Patates üretiminde kullanılan tohumların tamamı sertifikalı tohum. Bu verimlilik açısından son derece önemli. Dünyadaki örneklerinden verimlilik açısından yaklaşık 80'e yakın daha fazla verim alınması söz konusu." diye konuştu.

Türkiye'nin tohumculukta dünyada söz sahibi ülkelerden bir tanesi olduğuna dikkati çeken Yumaklı, şunları kaydetti:

"Türkiye, ilk 10 ülke arasındadır. Türkiye'de üretimde kullanmış olduğumuz tohumların yüzde 97'si bu ülkenin topraklarında üretilmektedir. Bizim tohum açısından ya da bitkisel üretim açısından herhangi bir problemimiz yok. Ancak bazı ürünler var ki bunların tohumlarıyla alakalı henüz istediğimiz seviyede değiliz. Bunlardan bir tanesi de patates tohumu. Ancak bu konuda gerçekten işletmelerimiz, firmalarımız Ar-Ge yaparak patatesteki tohum üretimini, şu anda yaklaşık 10-15'ler civarındayız. Yüzde 50-60'lara çıkarmakla ilgili ciddi bir çaba var. İçinde bulunduğumuz bu alan ki yaklaşık 100 bin tonluk bir patatesin depolanması için gerekli potansiyele sahip."

Bazı ürünler üzerinden onlar sembolleştirilerek çok farklı bir ortam oluşturulduğunu ve bunların üzerinden siyaset yapıldığını vurgulayan Yumaklı, "Her zaman söylediğim gibi gıda ile alakalı konular, siyaset malzemesi yapılmamalı. Çünkü bu üreticiye de haksızlık, bu oluşan ortamdan olumsuz etkilenen tüketiciye de haksızlık. Geçtiğimiz yıllarda soğan ve patates konusunda maalesef bizim ülkemizde hakikaten çok kısa bir dönemi belki de işte 3-5 günlük ya da bir haftalık bir dönemi sanki o üretim yılının tamamında varmış gibi lanse etmekle alakalı maalesef gündemimiz oldu. Bu konunun tekrar altını çizmek istiyorum. Sadece Nevşehir'de şu anda ki sezonun yeni ürünlerin çıkmasına doğru gidiyoruz. Sezonun toplamında şu anda Nevşehir'de 660 bin tonluk bir patates stoğu var. Bunun 100 bin ton civarındaki kısmını eğer tohum olarak düşünürsek, 500 bin tonluk sadece Nevşehir'de bir stok söz konusu." ifadelerini kullandı.

“TÜKETİCİNİN ZARARINA OLACAK EYLEMLERE DE HİÇBİR ŞEKİLDE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”

Diğer illerin depolarında da yeteri kadar ürün hatta fazlası olduğunu belirten Yumaklı, "Türkiye'nin bazı ürünlerin üretimi konusunda kendine yeterliliği, kendi ihtiyaçları için ve ülkeye gelen turistlerin ihtiyacını karşılamak anlamında yeterli. Yeterli olamadığımız kısımlar için de bunları yüzde 100'e tamamlamak için çok yoğun bir çaba var. O yüzden ben buradan başta patates üreticileri olmak üzere bu ülkenin gıda arz güvenliğine katkıda bulunan bütün üreticilere teşekkür ediyorum. Bu dönemde artık hepimiz de biliyoruz ki ne patatesle alakalı ne de soğanla alakalı aldığımız tedbirler neticesinde herhangi bir spekülasyon söz konusu değil, olmayacaktır da, olmaması için biz hükümet olarak her şeyi yapacağız." diye konuştu.

Hem üretici için hem de tüketici için haksızlık olan bu duruma hiçbir şekilde göz yummayacaklarını vurgulayan Yumaklı, tüm ürünlerde haksız ortamların oluşmasına müdahil olacaklarını, bu konuda Ticaret Bakanlığıyla koordineli şekilde çalıştıklarını aktardı.

Türkiye'nin gıda arz güvenliğiyle alakalı bir sorunu olmadığını belirten Yumaklı, "Fiyat hareketlerini gıda arz güvenliği üzerinden tanımlamak mümkün değildir. Dolayısıyla bunun dışındaki hususlara da yani 888. Bu konuda hem bizler Tarım Orman Bakanlığı hem de Ticaret Bakanlığı son derece kararlıyız." dedi.

Yetkilerden bilgi alan Yumaklı, depoda çalışan işçilerle sohbet edip, patates ayıklama bandında işçilerle birlikte çalıştı.

Bakan Yumaklı, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünü de ziyaret ederek, İl Tarım ve Orman Müdürü Özgür Memiş'ten bilgi aldı.