Sonugelen, Ramazan Bayramı’ndan sonra inşaat sektöründe durgunluk yaşandığını belirterek, “Konut kredi faizlerinin çok yüksek olması, satışları ciddi şekilde düşürmüştür.” dedi.

İnşaat sektöründe işlerin durma noktasına geldiğini kaydeden Sonugelen, şunları söyledi: “Devam eden ve yeni başlayacak projelerin ilerlemesini son derece yavaşlatmıştır. İnşaat malzemesi üreticileri ve satıcılarında işlerin durma seviyesine gelmiştir. Bims sektörümüzde de işler yavaşlamış ve talepler minimum seviyeye gelmiştir. Birçok firmamız 2023 fiyatları ile satışlar yapmaktadır. Ürünlerimiz yılbaşından bu yana zamlanmamıştır.

Kirada yüzde 25 sınırı bitiyor Kirada yüzde 25 sınırı bitiyor

Ürünlerimizin en önemli hammaddelerinden biri olan çimentoya temmuz ayı başında zam geleceği söylenmektedir. Bu zam tamamen gereksiz olarak görülmektedir. İşlerin bu kadar yavaşlamaya girdiği süreçte bims fiyatları düşerken çimento fiyatlarına yapılması planlanan zammın herhangi bir izahı bulunmamaktadır.

Pazarda bulunan diğer duvar elemanlarına karşı pazar payımız zaten geride kalmaya başladığı bu süreçte tekrar bir daha çimento zammının gündeme gelmesi sektörümüzü ciddi bir sıkıntıya sokacaktır.  Son zamanlarda elektriğe, doğalgaza ve diğer bir çok girdiye zammı bırakın fiyatlar geriye gelmiştir. Çimento fabrikalarının bu yanlıştan dönmelerini istiyoruz. Ülkemiz ekonomisinin bu geçiş sürecini tüm sanayicilerimiz ile dayanışma ile daha rahat geçirebiliriz.”

Editör: Alpaslan Körükcü