Milli Takım antrenörü Tarkan Güney ve Milli sporcu Ramazan Ünlü’nün de aralarında bulunduğu Down Sendromlu Milli Takımı kırılması güç rekorlar kırdı.

19-26 Mart tarihleri arasında Antalya'da yapılan Trisome Games Down Sendromlular Olimpiyatlarında Nevşehirli sporcu olimpiyat üçüncüsü oldu.

Nevşehirli down sendromlu şampiyon sporcu Ramazan Ünlü, katıldığı yarışmalarda disk atmada 6. ve cirit atmada 4. olurken 1500 metre yürüyüşte ise 3. oldu.

Daha önce hem dünya hem Avrupa şampiyonalarında dereceler yapan Ramazan Ünlü yine Türk milli takımının gururu oldu.

Bu yıl ilk kez Antalya’da düzenlenen 2. Down Sendromlular Dünya Spor Oyunları (2024 Trisome Games) 33 ülkeden 488 özel sporcunun katıldığı organizasyon alanında dünyanın en büyüğü olma özelliği taşıyor.

Toplumdaki farkındalığın artırılması açısından önemli bir yere sahip olan Trisome Games, “Down Sendromlu Sporcuların Olimpiyat Oyunları” olarak adlandırılıyor. Down Sendromlu Sporcuların Olimpiyatı Türkiye’de ilk kez Antalya’da düzenlendi. Organizasyona 33 ülkeden 488 sporcu ve antrenör ile birlikte 800'ü aşkın katılımcı yer aldı. Olimpiyatta Türkiye, 8 branşta 86 sporcu ile madalya mücadelesi verdi.

26 Mart’ta sona erenDown Sendromlu Sporcuların Olimpiyat Oyunları olarak adlandırılan 2. Down Sendromlular Dünya Spor Oyunları (2024 Trisome Games), alanında Dünya’nın en büyük organizasyonu olma özelliğini taşıyor. İlki 2016’da İtalya'nın Floransa kentinde düzenlenen organizasyon, bu yıl Türkiye'nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. 4 Yılda bir düzenlenen Olimpiyatlar, Korona Virüs nedeniyle 2020 yılında düzenlenemeyip 2024 yılına ertelenmişti.

Valilik Kupası müsabakaları başlıyor Valilik Kupası müsabakaları başlıyor

8 AYRI BRANŞ, 5 FARKLI SPOR TESİSİ

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu (TOSSFED) tarafından düzenlenen ‘Trisome Oyunları 2024’ organizasyonuna; futsal, basketbol, atletizm, yüzme, jimnastik, judo, tenis ve masa tenisi olmak üzere 8 ayrı branşda düzenlendi.