Nevşehir’in Uçhisar beldesindeki 4 katlı kaçak otel binasının ardından bu kez de Göreme’de konaklama amaçlı yapılmış 11 adet iglo ve 2 adet betonarme kaçak yapı yıkıldı. Yıkım esnasında jandarma tarafından çevrede geniş güvenlik önlemleri alındı.

Uçhisar’da lüks bir otelin kaçak kısmı yıkıldı Uçhisar’da lüks bir otelin kaçak kısmı yıkıldı

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ndeki Kapadokya'nın kültürel ve doğal mirasını koruyarak geliştiren, sürdürülebilir turizm anlayışıyla hareket eden Kapadokya Alan Başkanlığı, Uçhisar, Göreme, Ortahisar ve Ürgüp’teki kaçak yapılarla mücadelesine devam ediyor.

Nevşehir’in Uçhisar beldesindeki 4 katlı kaçak otel binasının ardından bu kez de Göreme’de peribacası oluşumlarının yakın çevresine konaklama amaçlı inşa edilen 11 adet iglo ve 2 adet betonarme kaçak yapıların kaldırılması gerçekleştirildi.

Kapadokya Alan Başkanlığı’nın Kapadokya’nın tarihî, kültürel ve doğal zenginliklerini koruyup geliştirerek bu değerlerin gelecek kuşaklara aktarılması için çalışmalarına devam edeceği belirtildi.

Çalışma boyunca; sit alanında yapılanma koşullarına aykırı olarak ilave eklentileri bulunan yapıların kaçak bölümleri, kesin yapılanma yasağı bulunan sit alanlarında peribacası ve doğal oluşumlara zarar veren yapıların tamamının kaldırılacağı vurgulandı.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ndeki Kapadokya'da peribacalarına zarar veren yapıları ile bölgede kaçak ve usulsüz yapıların kaldırılmasına ve alanın temizlenerek rehabilite edilmesine ilişkin çalışmaların devam edeceği bildirildi.

Kapadokya Alan Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Bölgenin doğal dokusuna zarar veren, kültürel varlıkları tahrip eden, turizm faaliyetlerini olumsuz etkileyen tüm uygulamalara karşı mücadelemiz hız kesmeden devam edecektir.” denildi.

Editör: Alpaslan Körükcü