Çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak üzere Nevşehir’e gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, ilk olarak Nevşehir Valiliğini ziyaret etti.

Valilik Şeref Defteri’ni imzalayan Bakan Uraloğlu daha sonra Vali Ali Fidan’ı makamında ziyaret etti.

Valilik ziyaretinin ardından AK Parti İl Başkanlığını ziyaret eden Uraloğlu, burada partililer tarafından karşılandı.

Parti binasında gazetecilere açıklama yapan Uraloğlu, “Nevşehirlilerin dört gözle beklediği çevreyolu için çalışmalara başlıyoruz.” dedi.

“12 MİLYAR LİRA YATIRIM GERÇEKLEŞTİRDİK”

2002 yılından bu yana Nevşehir’in ulaşım ve iletişim altyapısı için 12 milyar lira yatırım gerçekleştirdiklerini aktaran Uraloğlu, “2002 yılında 87 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunu 307 kilometreye yükselttik. Bitümlü sıcak karışım kaplamalı yolu yoktu 287 kilometre BSK’lı yol yaptık. Kayseri – Kırşehir – Ankara Yolu, Nevşehir – Acıgöl – Aksaray Yolu, Kayseri – Avanos Ayrımı – Ürgüp – Nevşehir Yolu, Gülşehir – Avanos Yolu, Nevşehir – Niğde Yolu ve Nevşehir Güney Çevreyolu gibi önemli karayolu projelerini tamamladık. 349 kilometre tek yol iyileştirmesi yaptık. Yine Ankara-Nevşehir Otoyolu’nu bitirdik. 1,1 kilometre uzunluğunda 24 köprüsü vardı 48 köprüye yükselttik.” diye konuştu.

Akşener, teşekküre geliyor Akşener, teşekküre geliyor

Nevşehir-Aksaray Yolu, BSK çalışmalarının hızlandırılacağını kaydeden Bakan Uraloğlu, “Nevşehir-Ürgüp- Ürgüp-Boğazköprü Yolu, 103 Evler Köprülü Kavşağı ve Tarihi Avanos Köprüsü’nün restorasyonu gibi 4 önemli karayolu projesine de devam ediyoruz.” dedi.

“ÇEVREYOLU ÇALIŞMALARI BAŞLADI”

Çevreyolu çalışması için de çalışmalara başlandığını belirten Bakan Uraloğlu, “Nevşehirlilerin dört gözle beklediği Nevşehir Çevreyolu içinde çalışmalara başlıyoruz. 16,7 kilometre projemizde 6 farklı seviyeli kavşak; 2 üstgeçit ve 5 altgeçit bulunuyor.” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz yıl Kapadokya Havalimanından 12 bin 781 uçuşla 561 bin 663 yolcu seyahat ettiği bilgisini paylaşan Uraloğlu, şöyle devam etti: “Bu veriler, Nevşehir Kapadokya Havalimanı'nın 2022 yılına kıyasla yüzde 30.6'lık bir artış gösterdiğini ortaya koyuyor.  Havayolu ulaşımına yönelik artan yolcu talebinin giderek hız kazanması nedeni ile Kapadokya Havalimanı terminal binasını da yenileyeceğiz. Projesi tamam, ihalesini nisan ayında gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun. Nevşehir’in fiber optik kablo uzunluğunu 771 kilometreden 2 bin 689 kilometreye çıkardık. Hızlı internet kullanıcısı adeta yok iken, bugün 319 bin üstünde hızlı internet abonesi bulunuyor.”

BAKAN URALOĞLU SAVRAN İÇİN DESTEK İSTEDİ

Uraloğlu, vatandaşlardan AK Parti Nevşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Savran için de destek isteyerek, “Şehrimizi daha da ileriye taşıyacak projeleri hayata geçirmek için var gücümüzle çalışacağız.” dedi.

KEMİKKIRAN: “BAKANIMIZ HİÇ ELİ BOŞ GELMEDİ”

Bakan Uraloğlu’nun bugüne kadar her geldiğinde Nevşehir’e müjdelerle geldiğini kaydeden Kemikkıran, “Bakanımız elimizi rahatlattı. Allah razı olsun şehrimizin ulaşım anlamında, altyapı anlamında ne ihtiyacı varsa saygıdeğer bakanımız her daim şehrimizin ve bizlerin yanında oldu. Yollar yapıldı.”

 Bakan Uraloğlu, programın sonunda partililerle öz çekim yaptı.