Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Nevşehir’de Türkiye Yüzyılı’nda Çalışma Hayatı Buluşmaları toplantısına katıldı.

İş insanları ve STK temsilcilerinin katıldığı toplantıda konuşan Bakan Işıkhan, “Mehmet Savran Başkanım, bir Nevşehir sevdalısı olarak, bu şehre emeğini ortaya koyan çok kıymetli bir yol arkadaşımız. Nevşehir’in görevi ak belediyecilik vizyonu ile Mehmet Başkanımıza, vereceğine inanıyorum. Bu şehre, Mehmet Başkan gibi çalışan, üreten, geliştiren yöneticiler yakışır.” dedi.

Bakan Işıkhan, Nevşehir’in,  coğrafyasıyla, tarihiyle, konumuyla, dokusuyla sadece Türkiye’nin değil, dünya için önemli merkezlerden bir tanesi olduğunu söyledi.

“İSTİŞAREYİ, DİYALOĞU ÖN PLANDA TUTMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

İş insanları ve STK’larla çalışma hayatından sosyal güvenliğe kadar her konuda her daim istişareyi, iletişimi, diyaloğu ön planda tutmaya devam edeceklerini söyleyen Işıkhan, “Birlik ve beraberlik ruhuyla, başta çalışma hayatı olmak üzere Türkiye’yi  küresel anlamda hak ettiği konuma taşıyacak her alanda geliştirmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Son dönemde ekonomide ve çalışma hayatında çok olumlu veriler elde ettiklerini aktaran Işıkhan, şöyle konuştu: “2023 yılında işsizlik oranı 1 puanlık azalışla yüzde 9,4 seviyesine geriledi. Toplam işsizlik oranı ve genç işsizlik oranı son 10 yılın en düşük seviyesine geldi. İşsiz sayısı 2023 yılında, bir önceki yıla göre 318 bin kişi azaldı. Hem kadın, hem genç, hem de toplam istihdam oranı ve işgücüne katılım oranı son 22 yılın en yüksek düzeyine yükseldi. Geçtiğimiz yıl özelinde baktığımızda, 2023 yılında toplam istihdam edilenlerin sayısı 880 bin kişi artarak 31 milyon 632 bine ulaşmıştır. Türkiye ekonomisinde 2005 yılına göre 12 milyon 275 bin kişilik yeni istihdam meydana gelmiştir. Yıllar içerisinde işsizlik oranının azalması noktasındaki olumlu ivme 2023 yılında da devam etmiş, istihdam oranımız bir önceki yıla göre 0,8 puan artarak yüzde 48,3 olarak gerçekleşmiştir. 2005 yılından 2023 yılına gelindiğinde ise istihdam oranı 8,3 puan artmıştır. 2005 yılında sanayi istihdamı 4 milyon 140 bin kişi iken, 2023 yılında 6 milyon 711 bin kişi olarak gerçekleşmiş, ülkemizin sanayi alanındaki atılımlarının işgücü istatistiklerine önemli bir yansıması olmuştur.”

“TÜRKİYE AB ÜLKELERİ ARASINDA EN ÇOK BÜYÜYEN ÜLKE OLDU”

Türkiye’nin yüzde 4,5 büyüme ile AB ülkeleri arasında en çok büyüyen ülke olduğunu ifade eden Işıkhan, şu ifadeleri kullandı: “2023 yılında Türkiye ekonomisi yüzde 4,5 büyüme ile AB ülkeleri arasında en çok büyüyen ülke oldu. Dolar bazında milli gelir, Türkiye tarihinde ilk kez 1 trilyon doları aştı. Kişi başına Milli Gelir de, 13 bin 110 dolarla, tarihin en yüksek düzeyini gördü. Bu veriler gösteriyor ki; pandemiye rağmen, bölgemizdeki savaşlara rağmen, geçtiğimiz yıl yaşadığımız asrın felaketine rağmen vatandaşlarımızı asla mağdur etmeden hizmetlerimize kesintisiz devam edebiliyoruz. Dolayısıyla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın işaret ettiği Türkiye Yüzyılı vizyonunu inşallah sizlerin desteğiyle başaracağız. Bu yüzyılı emeğin,  üretimin, çalışmanın yüzyılı yapacağız.”

Akşener, teşekküre geliyor Akşener, teşekküre geliyor

“KALKINMA YERELDEN BAŞLAR”

Kalkınmanın yerelden başladığını ve Türkiye’nin gücünü yerel yönetimlerden aldığını vurgulayan Işıkhan, “Şurası çok önemli; ülkemizin gücü büyük ölçüde yerel yönetimlerimizin gücünden geliyor. Kalkınma yerelden başlar hakikatine istinaden yerelde ne kadar güçlü olursak genel icraatlarimizin de o derece güçlü olacağına inanıyoruz. Çünkü şunu hepimiz çok iyi biliyoruz ki; gelişim, ilerleme ve kalkınma yerelden başlar.” şeklinde konuştu.