NEVÜ Semra ve Vefa Küçük Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından 2023-2024 eğitim-öğretim yılı hemşirelik bölümü 1. sınıf öğrencileri için NEVÜ Vali Şinasi Kuş Kültür ve Kongre Merkezi’nde “Hemşirelik Haftası ve Üniforma Giyme Töreni” düzenlendi.

Törene NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, Rektör Yardımcısı ve Semra ve Vefa Küçük Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şahlan Öztürk, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Kamuran Özdil, Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Sultan Taşcı, üniversitenin akademik ve idari personeli, öğrenciler ve aileleri katıldı.

GSF SAHNE SANATLARI BÖLÜMÜNDEN MÜZİK DİNLETİSİ

“Hemşirelik Haftası ve Üniforma Giyme Töreni” öncesi sahne alan Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) sahne sanatları bölümü öğretim elemanları Doç. Dr. Burcu Özer, Doç. Dr. Emre Üstün, Öğr. Gör. Orçun Çalkap ve Arş. Gör. Dr. Furkan Başalan, icra ettikleri müzik dinletisi ile katılımcılara müzik ziyafeti çekti.

ARKADAŞLARI ADINA DUYGU VE DÜŞÜNCESİNİ PAYLAŞTI

Tören, öğrenciler adına Semra ve Vefa Küçük Sağlık Bilimleri Fakültesi hemşirelik bölümü 1. sınıf öğrencisi Dilan Öztürk’ün üniformalarını giyecek olan tüm öğrenci arkadaşları adına duygu ve düşüncelerini katılımcılarla paylaşmasıyla başladı.

13. Spor Şenlikleri ödül töreni düzenlendi 13. Spor Şenlikleri ödül töreni düzenlendi

Dilan Öztürk, “Üniformamızı giymemiz ile birlikte üniformanın bir aidiyet ve kimlik göstergesi olduğunu, hemşirelik üniformasının ise bakım, hastaya verilen önemin, merhametin, dürüstlüğün ve güvenin gizli bir sözleşmesi olduğunu fark ettik. Gerçekleştirdiğimiz bu tören sayesinde hemşirelik mesleğinin bir parçası olduğumuzu hissediyor ve büyük bir sorumluluk duyuyoruz. Aldığımız sorumluluk dahilinde ben ve arkadaşlarım hemşirelik mesleğinin misyonu olan toplum sağlığını koruma ve iyileştirme hedefine yönelik mesleki etik kodlar ışığında holistik ve hümanistik bakım veren, problem çözme, eleştirel düşünme ve araştırma becerisine sahip yenilikçi ve lider hemşireler olacağımıza söz veriyoruz.” diye konuştu.

“İNSAN VE DEĞER ODAKLI, ÖNEMSEYEN, SORGULAYAN HEMŞİRELER OLMANIZI BEKLİYORUZ”

Üniformanın ve mesleğin önemine değinen Hemşirelik Bölümü Başkanı Kızılırmak, “‘Hemşirelik Haftası’nı kutladığımız bu güzel gün bizim için ayrıca önemli bir gün. Üniforma, onu giyen kişilerin özel bir grubun üyesi olduklarını gösteren semboldür. Sevgili öğrenciler, gururla taşıyacağınız bu üniforma bir mesleği temsil etmenin çok daha ötesindedir.  Sizlerden sadece başarı ve sonuç odaklı değil, aynı zamanda insan ve değer odaklı, önemseyen, sorgulayan hemşireler olmanızı bekliyoruz. İnsanların hayatlarına sunacağınız sağlık ve mutluluğun öncelikle sizlerin yaşamlarında bulunmasını; mesleğinde yetkin, mesleki etik ilkeleri uygulayan, öğreten ve öğrenen hemşireler olmanızı ve bu üniformayı bugün nasıl gururla taşıyorsanız meslek hayatınız boyunca da öyle taşımanızı temenni ederim.” diye konuştu.

“ÖĞRENCİLERİMİZİN ÜNİVERSİTEMİZİ VE MESLEĞİNİZİ GURURLA TEMSİL EDECEKLERİNDEN EMİNİM”

Törenin açılışında konuşan Dekan Öztürk ise, “Bugüne kadar 1511’i lisans ve 84’ü lisansüstü öğrenci mezun eden bölümümüzde halen 536 lisans ve 47 lisansüstü öğrencisi ile eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmekte. Bölümümüzün hem lisans, hem de lisansüstü açılan kontenjanlarda yüzde yüz doluluk sağlaması ve mezunlarımızın da kısa sürede iş hayatına geçebilmeleri üniversitemiz, fakültemiz ve bölümümüz adına ayrıca mutluluk ve onur verici. 

Sevgili öğrencilerimizin de giymiş oldukları ve mesleklerinde önemli bir yeri olan üniformaları ile üniversitemizi ve mesleğinizi gururla temsil edeceklerinden eminim. Bu vesileyle ülkemizin her köşesinde insan hayatının kutsallığından ödün vermeksizin, profesyonel ilkeler doğrultusunda, sonsuz sabır, her türlü özveri, gayret ve içtenlikle mesleğini icra eden değerli hemşirelerimizin ve öğrencilerimizin ‘Hemşirelik Haftası’nı kutluyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından öğrencilere üniformalarının giydirildiği tören Rektör Smih Aktekin’in müzik dinletisinde bulunan GSF Sahne Sanatları Bölümü öğretim elemanlarına, Rektör Yardımcısı Öztürk’ün ise etkinlik düzenleme komitesine teşekkür belgelerini vermeleriyle sona erdi.