Nevşehir İl Tarım ve Orman Müdürü Özgür Memiş, Kurban Bayramı öncesinde Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü veteriner hekimleri tarafından sürdürülen çalışmalara katıldı.

Memiş, hayvanlara yönelik sağlık taraması, koruyucu aşılar ile küpelenme faaliyetleri kapsamında, büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapılan işletmeleri gezerek incelemelerde bulundu.

İşletmeleri gezen Memiş, yetiştiricilerle ile sohbet edip hayvan yetiştiriciliği ile ilgili bilgi alışverişinde bulundu ve hayvan refahını bozacak her türlü uygulamaların hayvanlarda hastalık, az süt verimi, kilo kaybı ile döl verimi problemlerine neden olabileceğini hatırlattı.

 Tarım ve Orman Bakanlığının “Tarım Cebimde” uygulaması ile artık vatandaşların ve yetiştiricilerin alacakları hayvanları kendilerinin sorgulayabileceklerini,  cep telefonlarından Tarım Cebimde uygulamasını indirerek  “Hayvansal Üretim” menüsünden “Küpe Sorgulama” buradan ise hayvan küpe numarası girilerek hayvanın yaşı, türü, ırkı ve aşıları hakkında tüm bilgilere ulaşabileceklerini söyledi.

2024 yılının Türkiye Yüzyılı üretimin ve üreticinin yüzyılı olduğunu, her daim yetiştiricilerin yanında olduklarını söyleyen Memiş, “Verimli ve kaliteli üretimin artırılması temel hedefimiz." dedi.

Hayvan Pazarı Kurban Bayramı'na hazır Hayvan Pazarı Kurban Bayramı'na hazır

Editör: Alpaslan Körükcü