TES Nevşehir Şubesi, TES Genel Merkezinin şiddete karşı eylem “Artık Öldürüldük Şiddete Hayır!” ve “Eğitimde Şiddet Yasası çıkarılsın” başlıklı eylem planını uygulamaya koydu. Nevşehir’deki okullarda öğretmenler ilk derse girmeme eylemi yaptı.

Nevşehir'de bugün hava nasıl? (20 Mayıs 2024) Nevşehir'de bugün hava nasıl? (20 Mayıs 2024)

Ayrıca öğretmenler 1 hafta boyunca “Artık Öldürüldük Şiddete Hayır” kokartı takacak.

TES Şube Başkanı Tayfur Urgenç eylem kapsamında Mahmut Dudu Yazıcı Anadolu Lisesi, Rauf Nail İlkokulu’nda Başkan Yardımcıları Bülent Yalçın ve Sefa Atar Güzelyurt Turgut Akdevelioğlu İlkokulu, Yavuz Sultan Selim Han Ortaokulu, Şehit Semih Turgut Ortaokulu ve 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Liselerinde açıklamalarda bulundu.

Nevşehir’deki diğer okullarda ise TES kurum temsilcileri açıklama yaptı.

TES Nevşehir Şube Başkanı Urgenç ve kurum temsilcileri yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi: "Şiddete yönelik önlem almanız için daha kaç eğitimcimizi yitireceğiz? Eğitimde şiddet yasası çıkarılsın! Kamuoyunu ve eğitim camiamızı büyük yasa boğan şiddet olaylarına bir yenisi daha eklendi.

Yaşanan vahşeti protesto etmek amacıyla Türk Eğitim-Sen olarak ilk derse girmeme kararı aldık. Yine bugün X (Twitter) platformunda saat 21.00’de hashtag çalışması yaparak, şiddeti protesto edeceğiz. Çalışmamız Genel Başkanımız Talip Geylan’ın ilk tweetiyle başlayacak. Yarın da tüm öğretmenlerimizle birlikte iş bırakıyor, il milli eğitim müdürlükleri önünde yapacağımız basın açıklamalarıyla ‘öğretmene şiddete hayır diyoruz!’ Yarın saat 14.00’da Nevşehir Valiliği Atatürk Anıtı önünde iş bırakan eğitimcilerimizle kitlesel basın açıklamamızı gerçekleştireceğiz. Ayrıca okullarımızda bir hafta süresince siyah kokart/kurdele ile derslere gireceğiz.

Buradan bir kez daha sesleniyoruz, meslektaşlarımıza yönelik şiddeti önleyecek etkili tedbirleri getirecek yasal düzenlemeler için ne bekliyorsunuz? Sendikamızın 2019 ve 2023 yıllarında eğitim çalışanlarına yönelik şiddeti önleyici tedbirlerin alınması ve failler hakkında caydırıcı müeyyideler getirilmesi amacıyla hazırladığı ve milletvekilleri aracılığıyla TBMM’ye ilettiği kanun teklifimiz bir an önce hayata geçirilmelidir. Bu noktada tüm siyasi partilerimiz birlik içinde olarak bu teklife destek vermesi ve teklifimizin yasalaşması en büyük beklentimizdir. Öte yandan disiplin yönetmelikleri etkinleştirilmeli, her okulumuza güvenlik görevlisi tahsis edilmeli, eğitimcilerin itibarını zedeleyen ve sadece adı değişen öğretmeni şikâyet hatları kaldırılmalı, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda eğitim çalışanlarına yönelik şiddet ile ilgili yasal düzenleme yer almalı, eğitim çalışanlarına yönelik gerçekleştirilen itibar suikastları son bulmalı, statü kaybı önlenmeli, rehber öğretmen sayısı artırılmalıdır.

Eğitim çalışanlarımıza yönelik şiddet aslında geleceğimize sıkılan kurşundur! Bu nedenle geleceğimizin karartılmasına müsaade etmeyeceğiz, şiddete müsamaha göstermeyeceğiz. Türk eğitimcileri olarak şiddetle sonuna kadar mücadele edeceğiz.”