Toplantıya, NTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, NTSO Meclis Başkan M. Ali Öbekli, Nevşehir Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Salaş, Yönetim Kurulu Üyeleri, Meclis Üyeleri, Disiplin Kurulu Üyeleri, Meslek Komitesi Başkanları,  TOBB Nevşehir Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Gülper Gündüz Yassı, TOBB Nevşehir Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Osman Vergiveren ve İcra Kurulu Üyeleri katıldı.

Vali Fidan’dan Elif’e doğum günü sürprizi Vali Fidan’dan Elif’e doğum günü sürprizi

Açılış konuşmasını yapan Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı M. Ali Öbekli, “ Bu yoğun süreçte, Ülkemizin gelişmesi ve kalkınması uğruna fedakârca çalışan siz değerli üyelerimizle bir araya gelmekten dolayı mutluluk duyuyorum.

Türkiye her alanda sıkıntıların arttığı bir dönemden geçmektedir. Her şeyden önce Ekonomi Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek’in açıkladığı tasarruf adımlarını yerinde karşılıyor ve Ülkemiz için olumlu sonuçlarının olacağını ümit ediyorum.

COVİD-19 sonrası küresel ekonomide enflasyonun geri dönüşünü yaşadığımız, Rusya-Ukrayna Savaşının başta enerji ve gıda sektörlerinde yol açtığı ek fiyat şoklarını gördük. Artan enflasyon karşısında merkez bankalarının faiz artırımlarını hızlandırdığı, belirsizlik ikliminin yoğunlaştığı zor bir yılı geride bıraktık. Nevşehir iş dünyası olarak birçok ekonomik sıkıntıyı omuz omuza vererek birlik ve beraberlik altında aştık. Bu sıkıntıları da en kısa sürede aşacağımıza inanıyorum.

Oda olarak kuruluşumuzdan bu güne verilmiş olan hizmetlere yenilerini ekleyerek her geçen gün daha da kararlı ve özverili bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz.

Son olarak;  Siz değerli üyelerimizin yaklaşmakta olan kurban bayramını şimdiden tebrik ediyor ve gündem maddelerine geçiyoruz. ” dedi.

NTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız ise konuşmasında; “Nevşehir Acıgöl OSB'nin yer genişlemesi  ile ilgili “yer seçimi komisyonu toplantısı” odamızda yapıldı. 156 Ha alana sahip Acıgöl OSB'ye genişleme bölgesi ile birlikte yaklaşık 4 kat büyüyecek. Böylelikle Nevşehirimize yeni yatırım ve yatırımcıları kazandıracağız.

Nevşehirimize hayırlı olsun.

Malumunuz olduğu üzere Avanos Organize Sanayi Bölgemizin kuruluşu tamamlandı ve tüzel kişiliğe kavuştu. Bölgede yer alan hazine arazilerinin OSB’ye devri tamamlanma aşamasına geldi. Özel mülkiyetler için de kamulaştırma başladı. Sanayi Bakanlığı nezdinde kamu yararı kararı için müracaat aşamasındayız.

1.352 dekar alan üzerine kurmakta olduğumuz Nevşehir Kozaklı Jeotermal Kaynaklı Sera Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi için tahsis çalışmalarına devam ediyoruz.  Ön tahsisle birlikte bölgemizde hızlı bir inşaa sürecine gireceğiz.

Malumunuz olduğu üzere Derinkuyu- Kuyulutatlar’da  1.200.000 metrekare alanda konfeksiyon imalatı ağırlıklı yeni bir organize sanayi bölgesi kurmayı planlıyoruz. Otobana yakın bir mevkiye kuracağımız organize sanayi bölgesi için başvuru dosyası odamızca hazırlandı ve Sanayi Bakanlığı’na sunulmuştu.

Bakanlıkça projemiz uygun görüldü. Bölgenin etüd çalışmaları ve kurum görüşlerinin alınması aşamasına geçtik. Kısa sürede yer seçimi aşamasına geçmeyi hedefliyoruz.

Nevşehir Boğaz OSB’yi de içine alacak şekilde Boğaz-Karacaören karayolu kenarında bulunan alanda sanayi alanı kullanımlı bütüncül bir plan oluşturmak adına başlatılan çalışmalar neticesinde jeolojik etüdler tamamlandı. Kurum görüşleri toplanıldı. Yaklaşık 3 ay içerisinde sonuçlanması bekleniyor.

Üyelerimizin en büyük problemlerinden biri olan nitelikli eleman açığını gidermek için Milli Eğitim Bakanlığı, Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Olcay Sağlam Rehberlik Araştırma Merkezi ve İŞKUR’la “Kendimi Tanıyorum, Mesleğimi Seçiyorum” projesini başlattık. Bu kapsamda ortaokul öğrencileri ve onların velilerine, üyelerimiz tarafından proje okullarımız ve sektörlerimiz tanıtılıyor. Şu ana kadar 3 okula seminerlerimiz verildi ve veli görüşmeleri yapıldı. Diğer okullarda da bu projemiz devam edecek.” Dedi.

Toplantı soru – cevap bölümü ile sona erdi.

Editör: Alpaslan Körükcü