Kapadokya’nın zirve noktası konumunda bulunan Uçhisar’daki lüks bir otelin ruhsatsız kısmı Kapadokya Alan Başkanlığı tarafından iş makinesi yardımıyla yıkıldı.

Sabah saatlerinde otelin kaçak yapılan kısmına kolluk kuvvetleriyle birlikte gelen yetkililer, alanda tedbir alınmasının ardından yıkım işlerine başladı.

Kaçak kısmın bir bölümü iş makinesi yardımıyla yıkılırken, kalan bölümleri ise işçiler tarafından yapılan çalışmayla yıkılıyor.

Konuyla ilgili Kapadokya Alan Başkanlığından yapılan açıklamada, “UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'ndeki Kapadokya'nın kültürel ve doğal mirasını koruyarak geliştiren, sürdürülebilir turizm anlayışıyla hareket eden Kapadokya Alan Başkanlığı, Uçhisar, Göreme, Ortahisar ve Ürgüp’teki kaçak yapılarla mücadelesine devam ediyor.” denildi.

Kapadokya Alan Başkanlığının, Kapadokya’nın tarihi, kültürel ve doğal zenginliklerini koruyup geliştirerek bu değerlerin gelecek kuşaklara aktarılması için çalışmalarına devam ettiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bölgenin dünya şehirleri arasında önemli bir destinasyon merkezi haline gelmesini ve tanınırlığını artırmayı hedefleyen Kapadokya Alan Başkanlığı, bu hedefler doğrultusunda izinsiz olarak inşa edilen kaçak yapılara ilişkin kaldırma çalışmalarını sürdürüyor.

Çalışma boyunca; sit alanında yapılanma koşullarına aykırı olarak ilave eklentileri bulunan yapıların kaçak bölümleri, kesin yapılanma yasağı bulunan sit alanlarında peribacası ve doğal oluşumlara zarar veren yapıların tamamı kaldırılıyor.

Bu kapsamda; bölgenin önemli turizm merkezlerinden olan Uçhisar, Göreme, Ortahisar ve Ürgüp bölgelerindeki kaçak yapıların, mevzuat kapsamında kaldırılmasına ve alanın temizlenerek rehabilite edilmesine başlanıldı.”

KAÇAK YAPIYLA MÜCADELE DEVAM EDECEK

Fenerbahçeli futbolcu Fred tatil için Kapadokya'da Fenerbahçeli futbolcu Fred tatil için Kapadokya'da

Açıklamada, UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'ndeki Kapadokya'da peribacalarına zarar veren yapıları ile bölgede kaçak ve usulsüz yapıların kaldırılmasına ve alanın temizlenerek rehabilite edilmesine ilişkin çalışmaların devam edeceği bildirildi.

Açıklamada, “Bölgenin doğal dokusuna zarar veren, kültürel varlıkları tahrip eden, turizm faaliyetlerini olumsuz etkileyen tüm uygulamalara karşı mücadelemiz hız kesmeden devam edecektir” ifadelerine yer verildi.

Editör: Alpaslan Körükcü