Urgenç, “ÖMK bu haliyle öğretmenlerimizin hiçbir sorununun çözümüne fayda sağlamaz. Bu kanun ÖMK olmaktan çıkıp Milli Eğitim Akademisi Kanunu olmuştur. Bir önceki Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in verdiği sözler yerine getirilmemiş öğretmenler adeta Milli Eğitim Bakanı Sayın Tekin tarafından yaptık yapıyoruz diyerek aldatılmıştır.” diye konuştu.

Yazıcı'dan yaz okuluna ziyaret Yazıcı'dan yaz okuluna ziyaret

Başkan Urgenç, ÖMK ile ilgili değerlendirmesinde zaten ucube bir sistem olarak gördükleri sınavla kariyer uygulamasına son verilirken yeni mağduriyetler ortaya çıkarmıştır. Bakanlık ve milletvekilleri meclis aşamasında 5 ve 10 yıl ibareleri üzerinde bunun yasalaşması için gayret ortaya koymaları gerekmektedir. Ayrıca bu uzaman ve başöğretmen tazminatlarının ve tüm ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması gerekmektedir. Kanun öğretmenlere ceza sistemi üzerinde net ifadeleri ortaya koyarken ödüllendirme ve teşvikle ilgili maddeleri geri plana atmıştır.

Kanuna derhal il içi sıra sistemi konulmalı, KPSS’ye göre mülakatsız öğretmen ataması uygulaması konulmalıdır. Proje okulları sayısı azaltılmalı proje okullarına yönetici ve öğretmenler yazılı sınav ve/veya puan üstünlüğü aritmetik ortalaması alınarak kamu vicdanını rahatlatacak objektif kriterleri taşıyan bir sisteme göre atanmalıdır.

Eğitim çalışanları bir bütün olarak kabül edilmeli il mem, müdür yrd. şube müdürleri, müfettişler hatta tüm eğitim emekçileri kanuna eklenmelidir. İlk taslakta yer alan ek ders ücreti düzenlemesi ek ders ücretlerini, %100 artıracak şekilde kanuna eklenmelidir. Kanunda bir diğer eksiklik ise kanunun yasalaştığı tarihte 20 yılını dolduran öğretmenlere başöğretmenlik hakkı verirken hak kaybına uğrayacak yeni bir öğretmenleri ortaya çıkaracaktır. 

Burada son 10 yıl ifadesi kullanılarak geçen yıl uzman olan tüm arkadaşlarımız periyodik olarak bu haktan yararlanmalıdır. 10 yıl ve 20 yıl hesaplamalarında meslektaşlarımızın hak ettikleri ay’da bu hak otomatik olarak verilmelidir. Öğretmenlerin sosyal ve ekonomik haklarında olumlu bir gelişme söz konusu olmayan kanunda eğitimciye yönelik şiddetin yasaya eklendiğini görüyoruz ancak bunu da yetersiz bulduğumuzu belirtmek isterim." ifadelerini kullandı.

Editör: Alpaslan Körükcü