NEVÜ SHMYO Yaşlı Programı öğrencileri, “TÜBİTAK 2209-A 2023 Yılı 2. Dönem Çağrısı” kapsamında kabul edilen projenin saha çalışmalarını tamamladı. Proje SHMYO Öğr. Gör. Nurdan Demir danışmanlığında öğrenciler Emel Bayrak, Azra Çetin ve Emine Kaplanduran tarafından yürütüldü.

Projede ayrıca Yaşlı Bakımı Programı 1. sınıf öğrencileri de gönüllü olarak görev aldı.

YAŞLILARIN HAYALLERİNİ GERÇEKLEŞTİRDİLER

Proje ekibi öğrenciler, projeyi yaşlanan bireylerin hareket kısıtlılığı arttıkça toplumsal hayattan çekilme eğiliminde olduğu ve yalnızlık ve izolasyonun artabileceği, bu sorunla başa çıkmak için yaşlıların aktif katılımının olduğu sanat aktiviteleri kullanılması gerektiği fikrinden yola çıkarak geliştirdi.

Proje kapsamında yaşlıların hayallerindeki fotoğrafı kalıcı bir anıya dönüştürmenin yaşlılar üzerindeki etkisini belirlemeyi amaçlayan öğrenciler, 15 yaşlıyla ön görüşme yaparak hayallerindeki fotoğrafları öğrendi. Yaşlıların torunlarıyla at üzerinde, üniversite mezuniyet cübbesi giyerken, halı dokurken, emekli olduğu iş yerinde, Kızılırmak kenarında ve doğada fotoğraf çektirmek gibi birçok farklı hayallerinin olduğunu tespit eden öğrenciler, bu hayalleri gerçekleştirilerek yaşlıların mutluluğunu ve sosyal bağlantılarını arttırdı. Projenin kapanış etkinliği olarak ise katılımcı yaşlılar ve öğrenciler Gülşehir Sadabad Parkı'nda bir araya gelerek piknik yaptı.

Proje danışmanı Öğr. Gör. Nurdan Demir projenin öncelikli hedefinin yanı sıra, projenin yaşlılar, gençler ve çocukları bir araya getirmek, nitelikli zaman geçirmelerini amaçladıklarını söyledi.

NEVÜ'de okuma ve dinlenme alanı oluşturuldu NEVÜ'de okuma ve dinlenme alanı oluşturuldu

Projenin toplum tarafından fark edilmesi ve desteklenmesi, yaşlılardan olumlu geri dönüşler alınmasının da projenin kazanımları arasında yer aldığını belirten Demir ayrıca projenin bilimsel bir kongrede sunulması, öğrencilerin araştırma kültürüne katkı sağlaması ve başarılarının takdir edilmesinin de hedeflendiğini sözlerine ekledi. 

Editör: Çağrı Körükcü